| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Illumination Color | Red |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 630 nm |
Stock: 2435
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08198
Ext.Price$0.08198
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08198 | $0.08198 |
| 10 | $0.04099 | $0.40990 |
| 50 | $0.03648 | $1.82400 |
| 100 | $0.03246 | $3.24600 |
| 500 | $0.02889 | $14.44500 |
| 1000 | $0.02571 | $25.71000 |
| 3000 | $0.02398 | $71.94000 |
| 5000 | $0.02237 | $111.85000 |
| 10000 | $0.02087 | $208.70000 |
