| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 640 nm to 680 nm |
Stock: 1570
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07910
Ext.Price$0.07910
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07910 | $0.07910 |
| 10 | $0.03955 | $0.39550 |
| 50 | $0.03601 | $1.80050 |
| 100 | $0.03279 | $3.27900 |
| 500 | $0.02675 | $13.37500 |
| 1000 | $0.02183 | $21.83000 |
| 3000 | $0.02084 | $62.52000 |
| 5000 | $0.01989 | $99.45000 |
| 10000 | $0.01882 | $188.20000 |
