| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 640 nm to 655 nm |
Stock: 507
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06260
Ext.Price$0.06260
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06260 | $0.06260 |
| 10 | $0.03130 | $0.31300 |
| 50 | $0.02825 | $1.41250 |
| 100 | $0.02549 | $2.54900 |
| 500 | $0.02300 | $11.50000 |
| 1000 | $0.02076 | $20.76000 |
| 3000 | $0.01933 | $57.99000 |
| 5000 | $0.01800 | $90.00000 |
| 10000 | $0.01676 | $167.60000 |
