| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585 nm to 595 nm |
Stock: 482
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06316
Ext.Price$0.06316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06316 | $0.06316 |
| 10 | $0.03158 | $0.31580 |
| 50 | $0.02877 | $1.43850 |
| 100 | $0.02621 | $2.62100 |
| 500 | $0.02388 | $11.94000 |
| 1000 | $0.02176 | $21.76000 |
| 3000 | $0.01983 | $59.49000 |
| 5000 | $0.01807 | $90.35000 |
| 10000 | $0.01646 | $164.60000 |
