| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585 nm to 595 nm |
Stock: 952
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06316
Ext.Price$0.06316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06316 | $0.06316 |
| 10 | $0.03158 | $0.31580 |
| 50 | $0.02810 | $1.40500 |
| 100 | $0.02500 | $2.50000 |
| 500 | $0.02224 | $11.12000 |
| 1000 | $0.01979 | $19.79000 |
| 3000 | $0.01839 | $55.17000 |
| 5000 | $0.01709 | $85.45000 |
| 10000 | $0.01588 | $158.80000 |
