| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Voltage | 2.6 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Illumination Color | Red |
| Lens Color | Red |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09254
Ext.Price$0.09254
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09254 | $0.09254 |
| 10 | $0.04627 | $0.46270 |
| 50 | $0.04200 | $2.10000 |
| 100 | $0.03812 | $3.81200 |
| 500 | $0.03083 | $15.41500 |
| 1000 | $0.02493 | $24.93000 |
| 3000 | $0.02370 | $71.10000 |
| 5000 | $0.02254 | $112.70000 |
| 10000 | $0.02117 | $211.70000 |
