| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Illumination Color | Red |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 20 mA |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 625 nm |
Stock: 69031
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06624
Ext.Price$0.06624
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06624 | $0.06624 |
| 10 | $0.03312 | $0.33120 |
| 50 | $0.02943 | $1.47150 |
| 100 | $0.02615 | $2.61500 |
| 500 | $0.02324 | $11.62000 |
| 1000 | $0.02066 | $20.66000 |
| 3000 | $0.01915 | $57.45000 |
| 5000 | $0.01775 | $88.75000 |
| 10000 | $0.01646 | $164.60000 |
