| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome |
| Lens Color | White Diffused |
| Packaging | Bulk |
| Lens Transparency | Diffused |
| Illumination Color | Red, Blue |
| Forward Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V, 2.8 V to 3.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 630 nm, 460 nm to 470 nm |
Stock: 210
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13364
Ext.Price$0.13364
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13364 | $0.13364 |
| 10 | $0.06682 | $0.66820 |
| 50 | $0.05992 | $2.99600 |
| 100 | $0.05374 | $5.37400 |
| 500 | $0.04734 | $23.67000 |
| 1000 | $0.04171 | $41.71000 |
| 3000 | $0.03977 | $119.31000 |
| 5000 | $0.03793 | $189.65000 |
| 10000 | $0.03587 | $358.70000 |
