

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 565 nm to 575 nm |
Stock: 6056
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04818
Ext.Price$0.04818
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04818 | $0.04818 |
| 10 | $0.02409 | $0.24090 |
| 50 | $0.01853 | $0.92650 |
| 100 | $0.01648 | $1.64800 |
| 500 | $0.01465 | $7.32500 |
| 1000 | $0.01335 | $13.35000 |
| 3000 | $0.01217 | $36.51000 |
| 5000 | $0.01109 | $55.45000 |
| 10000 | $0.01011 | $101.10000 |
| 30000 | $0.00921 | $276.30000 |
