

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V, 2.8 V to 3.4 V |
| Illumination Color | Red, Blue |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 630 nm, 460 nm to 470 nm |
Stock: 2521
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12058
Ext.Price$0.12058
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12058 | $0.12058 |
| 10 | $0.06029 | $0.60290 |
| 50 | $0.05451 | $2.72550 |
| 100 | $0.04928 | $4.92800 |
| 500 | $0.04389 | $21.94500 |
| 1000 | $0.03909 | $39.09000 |
| 3000 | $0.03412 | $102.36000 |
| 5000 | $0.02979 | $148.95000 |
