| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.6 V to 2.5 V, 1.6 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Red, Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 630 nm, 586 nm to 595 nm |
Stock: 2639
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14324
Ext.Price$0.14324
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14324 | $0.14324 |
| 10 | $0.07162 | $0.71620 |
| 50 | $0.06472 | $3.23600 |
| 100 | $0.05849 | $5.84900 |
| 500 | $0.05202 | $26.01000 |
| 1000 | $0.04627 | $46.27000 |
| 3000 | $0.03868 | $116.04000 |
| 5000 | $0.03234 | $161.70000 |
