
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Power Dissipation | 45 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.35 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Rds On Max | 750 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 55 ns |
| Gate Charge | 25 nC |
| Drain to Source Resistance | 750 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80966
Ext.Price$0.80966
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80966 | $0.80966 |
| 10 | $0.64618 | $6.46180 |
| 25 | $0.60395 | $15.09875 |
| 50 | $0.56448 | $28.22400 |
| 100 | $0.48781 | $48.78100 |
| 300 | $0.46267 | $138.80100 |
| 500 | $0.43883 | $219.41500 |
| 1000 | $0.41438 | $414.38000 |
