


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 35 W |
| Input capacitance | 890 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11.1 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 25 nC |
| Drain to Source Resistance | 330 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V to 3.5 V |
Stock: 268
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45984
Ext.Price$0.45984
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45984 | $0.45984 |
| 10 | $0.41789 | $4.17890 |
| 25 | $0.40655 | $10.16375 |
| 50 | $0.39552 | $19.77600 |
| 100 | $0.37355 | $37.35500 |
| 300 | $0.36763 | $110.28900 |
| 500 | $0.36181 | $180.90500 |
| 1000 | $0.35638 | $356.38000 |
