TK12A50D
Manufacturer:
Toshiba
Mfr.Part #:
TK12A50D
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220-3 Full Pack Through Hole N-Channel 45 W 500 V Continuous Drain Current (ID):12 A 25 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Power Dissipation45 W
Input capacitance1.35 nF
Continuous Drain Current (ID)12 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge25 nC
Drain to Source Resistance450 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-30 V, 30 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)500 V
Gate to Source Threshold Voltage2 V to 4 V