

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 50 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 45 nC |
| Drain to Source Resistance | 470 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
Stock: 355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26218
Ext.Price$0.26218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26218 | $0.26218 |
| 10 | $0.21936 | $2.19360 |
| 50 | $0.19584 | $9.79200 |
| 100 | $0.17062 | $17.06200 |
| 500 | $0.15898 | $79.49000 |
| 1000 | $0.15355 | $153.55000 |
