


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 50 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 45 nC |
| Drain to Source Resistance | 220 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$1.50960
Ext.Price$1.50960
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.50960 | $1.50960 |
| 10 | $1.47418 | $14.74180 |
| 25 | $1.46232 | $36.55800 |
| 50 | $1.45056 | $72.52800 |
| 100 | $1.44326 | $144.32600 |
