


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 67 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Power Dissipation | 45 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.47 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Rds On Max | 190 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Fall Time | 12 ns |
| Rise Time | 40 ns |
| Drain to Source Resistance | 190 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
