


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 35 W |
| Power Dissipation | 35 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 490 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Rds On Max | 1.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 8 ns |
| Rise Time | 18 ns |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.5 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.4 V |
Stock: 85
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02591
Ext.Price$1.02591
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02591 | $1.02591 |
| 10 | $0.60358 | $6.03580 |
| 25 | $0.56497 | $14.12425 |
| 50 | $0.52883 | $26.44150 |
| 100 | $0.49500 | $49.50000 |
| 300 | $0.42609 | $127.82700 |
| 500 | $0.36677 | $183.38500 |
| 1000 | $0.30949 | $309.49000 |
| 3000 | $0.29549 | $886.47000 |
| 5000 | $0.28213 | $1410.65000 |
