


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Power Dissipation | 40 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 800 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Rds On Max | 1.43 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Fall Time | 12 ns |
| Rise Time | 20 ns |
| Gate Charge | 16 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.45 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 85
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55843
Ext.Price$0.55843
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55843 | $0.55843 |
| 10 | $0.46694 | $4.66940 |
| 25 | $0.42968 | $10.74200 |
| 50 | $0.39540 | $19.77000 |
| 100 | $0.36385 | $36.38500 |
| 300 | $0.35081 | $105.24300 |
| 500 | $0.33824 | $169.12000 |
| 1000 | $0.32689 | $326.89000 |
