


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 40 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.13 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Gate Charge | 30 nC |
| Drain to Source Resistance | 750 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 176
Distributors
pcbx
Unit Price$1.66455
Ext.Price$1.66455
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.66455 | $1.66455 |
| 10 | $0.61127 | $6.11270 |
| 25 | $0.60377 | $15.09425 |
| 50 | $0.59636 | $29.81800 |
| 100 | $0.58904 | $58.90400 |
| 300 | $0.58173 | $174.51900 |
| 500 | $0.57451 | $287.25500 |
| 1000 | $0.55229 | $552.29000 |
