

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 40 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 890 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 24 nC |
| Drain to Source Resistance | 1 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75062
Ext.Price$0.75062
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75062 | $0.75062 |
| 10 | $0.63110 | $6.31100 |
| 25 | $0.60085 | $15.02125 |
| 50 | $0.57206 | $28.60300 |
| 100 | $0.51837 | $51.83700 |
| 300 | $0.50050 | $150.15000 |
| 500 | $0.48325 | $241.62500 |
| 1000 | $0.46482 | $464.82000 |
