
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 10 mA |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.58 V |
| Max Power Dissipation | 40 mW |
| Power Dissipation | 40 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Fall Time | 15 ns |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8541408000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Push-Pull, Totem Pole |
Stock: 1382
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69206
Ext.Price$0.69206
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69206 | $0.69206 |
| 10 | $0.56458 | $5.64580 |
| 25 | $0.52020 | $13.00500 |
| 50 | $0.47931 | $23.96550 |
| 100 | $0.44164 | $44.16400 |
| 300 | $0.42205 | $126.61500 |
| 500 | $0.40333 | $201.66500 |
| 1000 | $0.38334 | $383.34000 |
