

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Contact Plating | Copper, Gold, Silver, Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 70 mA |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 1.3 V |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Max Input Current | 50 mA |
| Nominal Input Voltage | 1.15 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| On-State RMS Current - It RMS | 70 mA |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
Stock: 611
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74246
Ext.Price$0.74246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74246 | $0.74246 |
| 10 | $0.60490 | $6.04900 |
| 25 | $0.55754 | $13.93850 |
| 50 | $0.51389 | $25.69450 |
| 100 | $0.47365 | $47.36500 |
| 300 | $0.45257 | $135.77100 |
| 500 | $0.43243 | $216.21500 |
| 1000 | $0.41099 | $410.99000 |
