

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 mV |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| Forward Current | 50 mA |
| Current Transfer Ratio | 300 % |
| Rise Time | 2 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Fall Time | 3 µs |
| Output Type | Transistor |
Stock: 16905
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11770
Ext.Price$0.11770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11770 | $0.11770 |
| 10 | $0.10421 | $1.04210 |
| 50 | $0.09226 | $4.61300 |
| 100 | $0.08072 | $8.07200 |
| 500 | $0.07062 | $35.31000 |
| 1000 | $0.06702 | $67.02000 |
| 3000 | $0.06360 | $190.80000 |
| 5000 | $0.05968 | $298.40000 |
