



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 4 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 170 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 400 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| Rise Time | 2 µs |
| Fall Time | 3 ms |
| Output Type | Transistor |
Stock: 13775
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96350
Ext.Price$0.96350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96350 | $0.96350 |
| 10 | $0.55741 | $5.57410 |
| 25 | $0.54248 | $13.56200 |
| 50 | $0.52795 | $26.39750 |
| 100 | $0.51381 | $51.38100 |
| 300 | $0.47563 | $142.68900 |
| 500 | $0.44029 | $220.14500 |
| 1000 | $0.43430 | $434.30000 |
| 3000 | $0.43001 | $1290.03000 |
| 5000 | $0.42576 | $2128.80000 |
| 10000 | $0.41720 | $4172.00000 |
