



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 4 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Power Dissipation | 170 mW |
| Power Dissipation | 170 mW |
| Max Output Current | 50 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80 V |
| Max Input Voltage | 1.4 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 mV |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Current Transfer Ratio | 400 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| Rise Time | 2 µs |
| Fall Time | 3 µs |
| Output Type | Transistor |
Stock: 6718
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88827
Ext.Price$0.88827
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88827 | $0.88827 |
| 10 | $0.63180 | $6.31800 |
| 25 | $0.57256 | $14.31400 |
| 50 | $0.51887 | $25.94350 |
| 100 | $0.47021 | $47.02100 |
| 300 | $0.43467 | $130.40100 |
| 500 | $0.40182 | $200.91000 |
| 1000 | $0.37873 | $378.73000 |
| 3000 | $0.35763 | $1072.89000 |
| 5000 | $0.33771 | $1688.55000 |
| 10000 | $0.31889 | $3188.90000 |
