



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 1.25 V |
| Output Type | Transistor |
| Power Dissipation | 170 mW |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 3 µs |
| Turn-Off Delay Time | 3 µs |
| Fall Time | 3 µs |
| Rise Time | 2 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 mV |
| Isolation Voltage | 10 kV |
| Current Transfer Ratio | 100 % to 600 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 80 V |
| Schedule B | 8541408000 |
Stock: 14199
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00796
Ext.Price$1.00796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00796 | $1.00796 |
| 10 | $0.71985 | $7.19850 |
| 25 | $0.66171 | $16.54275 |
| 50 | $0.60826 | $30.41300 |
| 100 | $0.55913 | $55.91300 |
| 300 | $0.51785 | $155.35500 |
| 500 | $0.47961 | $239.80500 |
| 1000 | $0.45397 | $453.97000 |
| 3000 | $0.42992 | $1289.76000 |
| 5000 | $0.40714 | $2035.70000 |
| 10000 | $0.38557 | $3855.70000 |
