

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 16 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Fall Time | 3 µs |
| Rise Time | 2 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 55 V |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Max Input Current | 60 mA |
| Max Output Voltage | 55 V |
| Reverse Voltage (DC) | 5 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1085
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37517
Ext.Price$0.37517
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37517 | $0.37517 |
| 10 | $0.33274 | $3.32740 |
| 50 | $0.29510 | $14.75500 |
| 100 | $0.24123 | $24.12300 |
| 500 | $0.19720 | $98.60000 |
| 1000 | $0.18701 | $187.01000 |
| 3000 | $0.17734 | $532.02000 |
| 5000 | $0.16817 | $840.85000 |
