TMPC0412HP-1R2MG-Z02
Manufacturer:
TAI-TECH
Mfr.Part #:
TMPC0412HP-1R2MG-Z02
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,4.10mm×4.50mm SMD/SMT 1.2 µH 20 % 3.5 A 48 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)48 mΩ
Inductance1.2 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypePower Inductor
PackagingReel
Saturation Current5 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Core MaterialCarbonyl Powder
Height - Seated (Max)1.2 mm
Current Rating3.5 A