TMPC0618H-1R0MG-D
Mfr.Part #:
TMPC0618H-1R0MG-D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1 µH 20 % 7 A 14.5 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)14.5 mΩ
Inductance1 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypePower Inductor
PackagingReel
Saturation Current14 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Core MaterialCarbonyl Powder
Height - Seated (Max)1.8 mm
Current Rating7 A