TMPC0618H-1R5MG-D
Mfr.Part #:
TMPC0618H-1R5MG-D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1.5 µH 20 % 6 A 21 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)21 mΩ
Inductance1.5 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypePower Inductor
PackagingReel
Saturation Current13 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Core MaterialCarbonyl Powder
Height - Seated (Max)1.8 mm
Current Rating6 A