
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Radiation Hardening | No |
| Interface | Parallel |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Low Side |
Stock: 646
Distributors
pcbx
Unit Price$2.29123
Ext.Price$2.29123
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.29123 | $2.29123 |
| 10 | $1.92384 | $19.23840 |
| 25 | $1.76057 | $44.01425 |
| 50 | $1.61115 | $80.55750 |
| 100 | $1.47440 | $147.44000 |
| 300 | $1.41970 | $425.91000 |
| 500 | $1.36702 | $683.51000 |
| 1000 | $1.32095 | $1320.95000 |
