

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 170 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 8.1 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 260 A |
| Gate Charge | 91 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.34 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1923
Distributors
pcbx
Unit Price$1.44720
Ext.Price$1.44720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.44720 | $1.44720 |
| 10 | $1.21363 | $12.13630 |
| 25 | $1.10947 | $27.73675 |
| 50 | $1.01425 | $50.71250 |
| 100 | $0.92722 | $92.72200 |
| 300 | $0.89278 | $267.83400 |
| 500 | $0.85961 | $429.80500 |
| 1000 | $0.82954 | $829.54000 |
