| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 78 W |
| Power Dissipation | 78 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 10.9 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Rds On Max | 1.7 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Gate Charge | 182 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 500 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 6180
Distributors
pcbx
Unit Price$1.22683
Ext.Price$1.22683
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.22683 | $1.22683 |
| 10 | $0.81390 | $8.13900 |
| 25 | $0.71373 | $17.84325 |
| 50 | $0.62589 | $31.29450 |
| 100 | $0.54887 | $54.88700 |
| 300 | $0.48920 | $146.76000 |
| 500 | $0.43601 | $218.00500 |
| 1000 | $0.40353 | $403.53000 |
| 3000 | $0.36774 | $1103.22000 |
| 5000 | $0.33513 | $1675.65000 |
