| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 142 W |
| Power Dissipation | 142 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 150 A |
| Rds On Max | 2.6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| Gate Charge | 72 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 227
Distributors
pcbx
Unit Price$1.22179
Ext.Price$1.22179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.22179 | $1.22179 |
| 10 | $1.00099 | $10.00990 |
| 25 | $0.90861 | $22.71525 |
| 50 | $0.82476 | $41.23800 |
| 100 | $0.74865 | $74.86500 |
| 300 | $0.71745 | $215.23500 |
| 500 | $0.68754 | $343.77000 |
| 1000 | $0.66009 | $660.09000 |
