

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 27 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 92 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 6 mΩ |
| Input capacitance | 2.5 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 81 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63389
Ext.Price$0.63389
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63389 | $0.63389 |
| 10 | $0.50707 | $5.07070 |
| 25 | $0.46232 | $11.55800 |
| 50 | $0.42152 | $21.07600 |
| 100 | $0.38431 | $38.43100 |
| 300 | $0.36475 | $109.42500 |
| 500 | $0.34619 | $173.09500 |
| 1000 | $0.32641 | $326.41000 |
