

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 81 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.875 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 79 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 22 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 6659
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76338
Ext.Price$0.76338
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76338 | $0.76338 |
| 10 | $0.47989 | $4.79890 |
| 25 | $0.41760 | $10.44000 |
| 50 | $0.36339 | $18.16950 |
| 100 | $0.31622 | $31.62200 |
| 300 | $0.27877 | $83.63100 |
| 500 | $0.24576 | $122.88000 |
| 1000 | $0.22308 | $223.08000 |
| 3000 | $0.19917 | $597.51000 |
| 5000 | $0.17783 | $889.15000 |
