| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 78 W |
| Power Dissipation | 78 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.9 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Rds On Max | 900 µΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Turn-Off Delay Time | 89 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 9.6 ns |
| Gate Charge | 74 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.1 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2648
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67440
Ext.Price$0.67440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67440 | $0.67440 |
| 10 | $0.53837 | $5.38370 |
| 25 | $0.48959 | $12.23975 |
| 50 | $0.44523 | $22.26150 |
| 100 | $0.40488 | $40.48800 |
| 300 | $0.38371 | $115.11300 |
| 500 | $0.36365 | $181.82500 |
| 1000 | $0.34231 | $342.31000 |
