
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Power Dissipation | 19 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 660 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11 A |
| Rds On Max | 11 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 14 ns |
| Fall Time | 1.9 ns |
| Rise Time | 2.1 ns |
| Gate Charge | 7.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 12.6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.3 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47770
Ext.Price$0.47770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47770 | $0.47770 |
| 10 | $0.37392 | $3.73920 |
| 25 | $0.33847 | $8.46175 |
| 50 | $0.30638 | $15.31900 |
| 100 | $0.27732 | $27.73200 |
| 300 | $0.26431 | $79.29300 |
| 500 | $0.25191 | $125.95500 |
| 1000 | $0.23687 | $236.87000 |
