
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 630 mW |
| Power Dissipation | 86 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.5 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 80 A |
| Rds On Max | 3.7 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 27 nC |
| Drain to Source Resistance | 6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.4 V |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52714
Ext.Price$0.52714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52714 | $0.52714 |
| 10 | $0.44064 | $4.40640 |
| 25 | $0.40549 | $10.13725 |
| 50 | $0.37315 | $18.65750 |
| 100 | $0.34338 | $34.33800 |
| 300 | $0.33113 | $99.33900 |
| 500 | $0.31932 | $159.66000 |
| 1000 | $0.30827 | $308.27000 |
