
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.63 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 342 mΩ |
| Power Rating | 454.5 mW |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | General Purpose |
| Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 1.62 V |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.62 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Turn-On Delay Time | 635 µs |
| Turn-Off Delay Time | 4.5 µs |
| Quiescent Current | 350 nA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Drain to Source Resistance | 995 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 737 mΩ |
| Current Limit | 500 mA |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36252
Ext.Price$0.36252
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36252 | $0.36252 |
| 10 | $0.28792 | $2.87920 |
| 50 | $0.24935 | $12.46750 |
| 100 | $0.21594 | $21.59400 |
| 500 | $0.19762 | $98.81000 |
| 1000 | $0.18715 | $187.15000 |
