| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Colored, Dome |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Color | Blue |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.4 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 460 nm to 465 nm |
Stock: 11952
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05242
Ext.Price$0.05242
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05242 | $0.05242 |
| 10 | $0.02621 | $0.26210 |
| 50 | $0.02381 | $1.19050 |
| 100 | $0.02163 | $2.16300 |
| 500 | $0.01965 | $9.82500 |
| 1000 | $0.01785 | $17.85000 |
| 3000 | $0.01654 | $49.62000 |
| 5000 | $0.01533 | $76.65000 |
| 10000 | $0.01421 | $142.10000 |
