| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Colored, Dome |
| Illumination Color | Emerald Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Forward Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 515 nm to 520 nm |
Stock: 8059
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04436
Ext.Price$0.04436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04436 | $0.04436 |
| 10 | $0.02218 | $0.22180 |
| 50 | $0.01996 | $0.99800 |
| 100 | $0.01796 | $1.79600 |
| 500 | $0.01616 | $8.08000 |
| 1000 | $0.01455 | $14.55000 |
| 3000 | $0.01344 | $40.32000 |
| 5000 | $0.01242 | $62.10000 |
| 10000 | $0.01147 | $114.70000 |
