| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Illumination Color | Emerald Green |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 520 nm to 525 nm |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.4 V |
Stock: 1273
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04204
Ext.Price$0.04204
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04204 | $0.04204 |
| 10 | $0.02102 | $0.21020 |
| 50 | $0.01911 | $0.95550 |
| 100 | $0.01737 | $1.73700 |
| 500 | $0.01579 | $7.89500 |
| 1000 | $0.01436 | $14.36000 |
| 3000 | $0.01332 | $39.96000 |
| 5000 | $0.01236 | $61.80000 |
| 10000 | $0.01147 | $114.70000 |
