
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Colored, Dome |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Yellow |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm to 595 nm |
Stock: 115220
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03782
Ext.Price$0.03782
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03782 | $0.03782 |
| 10 | $0.01891 | $0.18910 |
| 50 | $0.01671 | $0.83550 |
| 100 | $0.01477 | $1.47700 |
| 500 | $0.01305 | $6.52500 |
| 1000 | $0.01154 | $11.54000 |
| 3000 | $0.01070 | $32.10000 |
| 5000 | $0.00993 | $49.65000 |
| 10000 | $0.00921 | $92.10000 |
