| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colored, Dome |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Red |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 623 nm to 628 nm |
Stock: 16093
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04570
Ext.Price$0.04570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04570 | $0.04570 |
| 10 | $0.02285 | $0.22850 |
| 50 | $0.02061 | $1.03050 |
| 100 | $0.01859 | $1.85900 |
| 500 | $0.01677 | $8.38500 |
| 1000 | $0.01513 | $15.13000 |
| 3000 | $0.01406 | $42.18000 |
| 5000 | $0.01307 | $65.35000 |
| 10000 | $0.01215 | $121.50000 |
