| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2 V to 2.5 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Domed |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 625 nm |
Stock: 43977
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04320
Ext.Price$0.04320
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04320 | $0.04320 |
| 10 | $0.02160 | $0.21600 |
| 50 | $0.01941 | $0.97050 |
| 100 | $0.01744 | $1.74400 |
| 500 | $0.01567 | $7.83500 |
| 1000 | $0.01407 | $14.07000 |
| 3000 | $0.01299 | $38.97000 |
| 5000 | $0.01199 | $59.95000 |
| 10000 | $0.01107 | $110.70000 |
