| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Illumination Color | Red, Green |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Bulk |
| Forward Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Forward Voltage | 1.9 V to 2.4 V, 2 V to 2.6 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 625 nm, 570 nm to 575 nm |
Stock: 14189
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05972
Ext.Price$0.05972
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05972 | $0.05972 |
| 10 | $0.02986 | $0.29860 |
| 50 | $0.02698 | $1.34900 |
| 100 | $0.02437 | $2.43700 |
| 500 | $0.02202 | $11.01000 |
| 1000 | $0.01989 | $19.89000 |
| 3000 | $0.01845 | $55.35000 |
| 5000 | $0.01712 | $85.60000 |
| 10000 | $0.01588 | $158.80000 |
