| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V to 2.4 V, 2 V to 2.6 V |
| Illumination Color | Red Yellow Green |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Dome |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 620 nm to 625 nm, 570 nm to 575 nm |
Stock: 569
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06874
Ext.Price$0.06874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06874 | $0.06874 |
| 10 | $0.03437 | $0.34370 |
| 50 | $0.03058 | $1.52900 |
| 100 | $0.02721 | $2.72100 |
| 500 | $0.02421 | $12.10500 |
| 1000 | $0.02153 | $21.53000 |
| 3000 | $0.02000 | $60.00000 |
| 5000 | $0.01858 | $92.90000 |
| 10000 | $0.01725 | $172.50000 |
