| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 30 mA |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.4 V |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 460 nm to 470 nm |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03594
Ext.Price$0.03594
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03594 | $0.03594 |
| 10 | $0.01797 | $0.17970 |
| 50 | $0.01382 | $0.69100 |
| 100 | $0.01242 | $1.24200 |
| 500 | $0.01116 | $5.58000 |
| 1000 | $0.01006 | $10.06000 |
| 3000 | $0.00907 | $27.21000 |
| 5000 | $0.00817 | $40.85000 |
| 10000 | $0.00736 | $73.60000 |
| 30000 | $0.00663 | $198.90000 |
